برای ما بزرگسالان، بازی چیزی اضافه بر کار معمول روزانه است و هیچ گاه اولویت اول را در کارهای روزانه به بازی نمی دهیم. اما برای کودک، بازی کردن کار بسیار مهم و قابل توجه ای محسوب می شود. در واقع، بازی کردن به کودک کمک می کند تا با وسایل گوناگون اطرافش آشنا شود و بیاموزد که این چیزها، هر کدام چه مشخصات و خاصیتی دارند. در این زمان، کودک یاد می گیرد که چگونه از بدن خود برای استفاده درست از این وسایل بهره بگیرد. همچنین متوجه می شود که با انداختن اسباب بازی بر روی زمین یا حرکت آن در جهت های گوناگون، چه اتفاقی رخ می دهد. کودکان به طور ذاتی به دنبال کشف و یادگیری هستند و بازی زمینۀ این کار را برای آنان فراهم می آورد. اگرچه ممکن است این اعمال، از نظر افراد بزرگسال، سرگرمی بچه گانه ای به حساب آید، ولی برای کودکان کار مهمی تلقی می شود. بازی کردن نیازهای کودک را در زمینه های فکری تأمین می کند، لذت و شادی را برای او به ارمغان می آورد و سبب می شود که فرزندمان در زمان بازی، لحظات خوشی داشته باشد.

والدین باید در زمینۀ خرید اسباب بازی و نوع بازی، به نظر خود کودک و انتخاب او، اهمیت بدهند و به صرف عالی بودن آن اسباب بازی از نظر خودشان، آن را انتخاب نکنند. در این هنگام، مادر باید اجازه دهد کودک، خود نوع اسباب بازی را انتخاب کند؛ چون فرزندش دقیقاً می داند که در آن زمان به چه وسیله ای نیاز دارد و تمایل به بازی کردن با آن را دارد. مهم است بدانیم که اغلب اوقات، آنچه والدین در اختیار کودک قرار می دهند، همان چیزی نیست که خود او می خواهد و حتی ممکن است کودک، وسایلی را برای بازی کردن انتخاب کند که اسباب بازی محسوب نمی شود. در این زمان، بهترین کاری که مادر و پدر می توانند انجام دهند، این است که از نزدیک کودک را تحت نظر داشته باشند و به او فرصت دهند که با هر آنچه دوست دارد، بازی کند.

تعجبی ندارد که اغلب کودکان، به جای بازی کردن با وسایلی که پدر و مادر برای سرگرم کردن آنان خریداری کرده اند، به ابزاری رو می آورند که خود والدین با آنها کار می کنند. بعضی از بچه ها، به ماهی تابه، قابلمه و کاردک علاقه نشان می دهند و آنها را به هم می کوبند و صدا تولید می کنند. عده ای نیز به وسایل خانه، همچون کنترل از راه دور تلویزیون، ظرف های آشپزخانه، قاشق های اندازه گیری و ...  علاقه دارند.

پدر و مادر باید قبل از دور ریختن وسایلی که به نظر غیر قابل استفاده می رسد، آنها را به کودک نشان دهند؛ چون همین چیزها ممکن است همچون وسیلۀ بازی جدیدی، تا ساعت ها او را سرگرم کند.

(کلیدهای پرورش فرزند شاد، نویسنده لیزا مک کرت، مترجم: منیره نادری)

*بازی های مفید برای کودکان 6 تا 12 ماه

شش تا هفت ماهگی

کتاب ها یا اسباب بازی هایی که تصاویر یا اشکال برجسته از آن بیرون می آیند برای کودک بسیار جالب هستند. هنگام بازی با کودک، چنانچه این اشکال حیوان هستند، صدای آنها را تقلید کنید.

- حباب ها

اسباب بازی ها ی حباب ساز در عین ارزان بودن شادی فراوانی تولید می کنند. هنگام بازی به کودک اجازه ندهید به ظرف یا دسته آن چنگ بزند.

- عروسک های انگشتی

فعلاً از عروسک های انگشتی ای استفاده کنید که اندازه دست خودتان باشد و اجزای آن نیز کاملاً ایمن و استاندارد باشد.

هفت تا هشت ماهگی

- فنجان پلاستیکی در اندازه مختلف

فنجان پلاستیکی با اندازه مختلف برای او بخرید که رنگ های روشن و متضاد داشته باشند و به درون هم بروند.

- اسباب بازی آهنگین، صدادار و فشاری

کودکان از اسباب بازی هایی که با فشار صدا م یدهند، خوششان می آید. همچنین از شنیدن یک صدا یا آهنگ کوتاه که بارها تکرار شود، لذت می برند. اسباب بازی هایی بخرید که کودک به راحتی در دست بگیرد و با آن بازی کند.

- لالایی

اگر کودک شما از آوازهای آشنایی که برای او می خوانید لذت می برد می توانید چند آهنگ را روی نوار ضبط کنید یا وقتی آرام است یک نوار لالایی برایش بگذارید. بقیه اعضای خانواده را هم تشویق کنید داستان یا آواز برایش ضبط کنند و گاهی آنها را پخش کنید.

هشت تا نه ماهگی

اسباب بازی های فشاری

اگر کودک شما اسباب بازی های دکمه دار دارد، او را تشویق کنید که دکمه ها را فشار دهد.

- وسایل خانگی

هنگامی که شما در آشپزخانه مشغول هستید، ممکن است کودک دوست داشته باشد با برخی وسایل ساده و بی خطر آشپزخانه بازی کند. به اجازه بدهید با وسایلی مانند ظرف سس پلاستیکی، کاسه پلاستیکی و قاشق های چوبی بازی کند.

- پیانوی اسباب بازی

پیانو یا زولوفون از جمله اسباب بازی هایی هستند که می توانند همیشه در کنار کودک باقی بمانند. در حال حاضر، او از صداهای گاه به گاهی که از آن در می آورد لذت می برد و در همان حال بر مهارت هیا شنیداری خود می افزاید.

نه تا ده ماهگی

- اشیای خانگی

اشیای بسیار ساده خانگی برای کودک لذت فراوانی ایجاد می کنند. برای مثال ممکن است دوست داشته باشد، یک پرتقال را از یک جعبه مقوایی بردارد و دوباره آن را به درون جعبه بیندازد یا لباس های خشک را از سبد لباس پلاستیکی در بیاورد و عروسک و اسباب بازی خود را دون آن بگذارد.

- کتاب های لمس کردنی

اینگونه کتاب ها که در صفحه قبل به آن اشاره شد به کودک دید جدیدی در مورد جهان می دهد.

اگر از این کتاب ها استفاده می کنید کتابی را انتخاب کنید که محکم ساخته شده و تصاویر آن روشن،  شفاف و واضح باشند و نوع تصاویر هم جالب باشد.

ده تا یازده ماهگی

- جعبه پست

جعبه های پست (همان جعبه هایی که می تواند چیزی را رد آن بیندازد) باید محکم و با اشکالی که می خواهد در آنها بیندازد، هماهنگ باشد. دقت کنید این اشکال آن قدر ریز نباشد که او بتواند آنها را در دهان خود بگذارد.

- کتاب های مقوایی

مجموعه ای از کتاب ها ی مختلف به کودک نگاه جدیدی از جهان می دهد. از کتاب هایی که از دوام کافی برخوردار است و تصاویر روشن و واضح دارند، استفاده کنید.

- تلفن اسباب بازی

کودک از اسباب بازی های تقلیدی مثل تلفن ـ مخصوصاً آنهایی که صدا دارند ـ لذت می لرد. سعی کنید یک تلفن بی خطر و خوب برایش بخرید.

یازده تا دوازده ماهگی

-  بازی قطار

اگر کودک فعالانه به این سو و آن سو می رود، احتمالاً از اسباب بازی ای که بتواند به دنبال خود بکشد لذت می برد. این نوع اسباب بازی به شکل قطار یا حیواناتی که به متصل باشند و زیرشان چرخ داشته باشد در بازار موجود است.

- اسباب بازی های نرم

این نوع اسباب بازی ها مثل گنجی برای او هستند. عروسک هایی برایش انتخاب کنید که توجه او را جلب کنند.

- شعر های کودکانه

کتاب و آهنگ کودکانه لذت زیادی برای او به ارمغان می آورد و برای کمک به رشد زبان او خیلی مهم هستند.

 (کودک از شش تا دوازده ماهگی، نویسنده: تریسیی گادریج، مترجم: فاطمه صهبا)